Zobacz również

Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowali, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Problem nadmiernej masy ciała występuje już u małych dzieci.

WHO alarmuje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.

 

Otyłość- epidemia XXI wieku

Nadmierna masa ciała, a szczególnie otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego, niektórym typom nowotworów. Otyłość zwiększa także ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego czy bezdechowi sennemu. Nadwaga i otyłość ma również wpływ a psychiczne zdrowie dziecka w wieku szkolnym. Niewłaściwy styl życia w młodym wieku, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna mogą prowadzić do pogorszenia jakości życia.


Niepokojące jest to, że dzieci i młodzież z otyłością z dużym prawdopodobieństwem pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości i będą miały zwiększone ryzyko zachorowania na choroby dietozależne.

 

Mimo wielu kampanii promujących zdrowy styl życia częstość nadwagi i otyłości wśród dzieci w wieku szkolnym ciągle wzrasta. Dlatego zaangażowanie całego społeczeństwa jest tutaj najistotniejszą kwestią.

 

 

 


 

 

 

 

26 sierpnia 2022

Otyłość u dzieci